Otevřený dopis Českému rozhlasu – Radiožurnál

Pátek, Říjen 2, 2015 by Diny

Vážení,

můj otevřený dopis nebude dlouhý.

Když jsem byla oslovena, zda bych nepřijala účast v anketě Hrdina všedního dne, tak má prvotní reakce byla samozřejmě – odmítnout.

Jaká já jsem hrdinka? Já jen žiju, jak to jde a jak se dá.

Po telefonickém rozhovoru s paní Uhlířovou proběhlo vysvětlení, jak je to s tím oním „hrdinstvím“. 

Paní Uhlířová mi sdělila, že je napadla má nominace NE  proto, že mám nemocné jedno z dětí a že se o něj samozřejmě starám jak nejlíp můžu, ani proto, že mi ranou osudu zemřel muž – ale PROTO, jak jsem se s oběma ranami vypořádala a jak jsem život, který s dětmi dál žijeme, uchopila.

Souhlasila jsem, že tohle možná je cesta, jak lidem dodat naději plus jsem jako podmínku řekla, že v rozhovoru chci mluvit především o neziskové organizaci, kterou jsme založili před třemi lety se Zuzkou Pouskovou a která funguje, pomáhá a naplňuje nás.

Jde o Plzeňskou zastávku – organizaci, která pomáhá pozůstalým rodičům nebo rodinám, kde zemřel jeden z partnerů.

Málem mě trefil šlak, když jsem si přečetla upoutávku Radiožurnálu na Hrdinu všedního dne. Jsem tam uváděna jako hrdinka za to,  ŽE SE STARÁM O SVOU DCERU !

Naprosto se vymezuji proti tomuto a nesouhlasím s tím. Znám stovky matek, které se starají o své děti a je to naprosto samozřejmé! Jsme mámy, kdo jiný by měl pro své děti dýchat, kdo by měl jejich těžké životy prosvětlit láskou, péčí a vším, co potřebují?

Pokud jsem souhlasila a opravdu mi to nedělalo dobře, že přijmu nominaci do této ankety – TAK JEN PROTO, ŽE PLZEŇSKÁ ZASTÁVKA POTŘEBUJE, ABY SE O NÍ VĚDĚLO. Aby se dostala do podvědomí těm, na kterých nám záleží. Aby další lidi mohli najít naše ramena, naše slovní a napíšu to klidně, i fyzická objetí, abychom jim mohli ukázat směr, pomohli najít cestu z té nekonečné beznaděje. 

Nic víc.

Takhle to bylo domluvené, ovšem na webu s tím titulkem a vůbec .. nenapadá mě nic jiného, než že se redaktoři snížili k honu na city, na emoce posluchačů a já s tím naprosto nesouhlasím!

Proto píšu otevřený dopis a žádám o stažení z ankety Hrdina všedního dne nebo upřesnění nominace na Hrdinu všedního dne. Byť mi titul Hrdina v tomto kontextu přijde stále velmi … mírně řečeno, zvláštní.

S pozdravem

 

Šimková Mirka

z.s. Plzeňská zastávka

Koperníkova 41, Plzeň

 

5 komentářů to “Otevřený dopis Českému rozhlasu – Radiožurnál”

 1. Diny napsal:

  Dnes ráno mi přišel omluvný email od pana redaktora Radiožurnálu.Omluvu jsem přijala a přijala jsem i navrhované opravy textu u jména mé osoby.

  V pondělí by to mělo již být tak, jak bylo domluveno při natáčení.

  Otevřený dopis měl v tomto případě smysl.

  Jen škoda, že nemohlo dojít k domluvě a autorizaci před tím, než byla anketa spuštěna. Já bych nebyla rozčarovaná neetickým přístupem lidí, tvořících web ankety (byť je třeba mohla moje Klárka oslovit a mysleli si, že věci pomáhají, ale popravdě šlo spíš o medvědí službu) a nemuselo dojít k rozčarování posluchačů, kterým to naprosto logicky přišlo přitažené za vlasy (a hodně).

  PS: Dlouho jsem nepsala, jak se daří Klárce. Jsem teď bohužel kvůli studiu na VŠ a následným pracovním aktivitám mimo domov a přijedu zpátky za rodinou až v pondělí, ale co vím, tak právě ji maličko momentálně trápí rýma, ale jinak s klukama právě hrají Beng (kdo znáte, to je naprosto super hra :)) Ve škole ji nebaví matematika a naučila se prstíkama plést šály 🙂

  PS2: Uvažuji o znovuobnovení Klárčina blogu, ale zatím jsem pro velké vytížení neměla čas ani najít nový vzhled, protože bude trošku jiný než dřív. Tak možná v novém roce, ještě nevím 🙂

 2. Jarka napsal:

  Zdravím celou rodinku. Konečně se po 1/4 roce zase alespoň krátká zpráva o Klárce objevila a díky za ní a zároveň přeji brzké uzdravení a hóóódně vlny na šály. Mamince přeji úspěchy ve studiu, aby hrdinně zvládla HRDINU a hlavně hodně sil a pevných nervů při zvládání každodenní maminkovské péče o rodinu. Jarka

 3. jikre napsal:

  Taky jsem vyhlížela „podzimní“ zprávu o Klárce:). Jsem ráda, že otevřený dopis pomohl. Celou rodinku zdravím, ať se vám dobře daří a na případný znovuobnovený blog se moc těším. Jitka
  P.S. myslím, že Klárku a její nechuť k matematice chápe hodně lidí:)

 4. Ferda napsal:

  Myslíme na Vás 🙂

 5. jikre napsal:

  Milá Diny, Tobě a celé Tvé rodině, přeji hodně zdraví, štěstí a pohody do nového roku. Jitka

Komentovat